Блог Дистанційної школи “Джерело”

Дескулінг. Кілька порад для батьків. Розпочинаємо…

Рішучий крок зроблено. Більше не потрібно ходити до школи і нудитися на уроках. Ур-ра!!!

Та після хвилі ейфорії з’являються бентежні питання «А що далі? А як це все буде?»

А далі починається непростий етап перелаштування свідомості. Дитину роками вчили бути пасивним споживачем інформації, навчали підкорюватися і звітувати. Привчали до думки, що найважливіше в світі – це оцінка, а думка вчителя – істина найвищої інстанції. В свою чергу батьків змушували підтримувати існуючу систему взаємин. Тому спочатку за інерцією і батьки, і діти намагаються відтворювати добре знайому систему і роблять спроби створити «школу» вдома. Та не для того ми виходили з системи, щоб відтворювати її знову, чи не так?

Дескулінг

Отже, «дескулінг» (deschooling) або «розшколювання». Що ж це таке?

Термін «дескулінг» має два значення. Вперше термін був введений в 1971 році Іваном Іллічем в його книзі «DeschoolingSociety». Ілліч говорив про те, що школи та інші освітні установи не в змозі забезпечувати гідну освіту більшості індивідуумів, що для людей краще навчатися самостійно, поза територією освітніх інститутів і в притаманному кожному індивідуальному темпі. І терміном «дескулінг» він позначав заміну шкільної ригидної системи вільною освітою. У сучасній термінології замість терміна«дескулінг» частіше вживається термін «анскулінг», введений Джоном Холтом.

Друге значення слова «дескулінг» означає звільнення свідомості від шкільної парадигми. Це ментальний і психологічний процес, через який проходить індивідуум після того, як виходить зі шкільної системи. Дескулінгом також називається період часу, необхідний дітям, які пішли зі звичайної школи, щоб звикнути вчитися в неструктурованій обстановці, «стерти» шкільний образ мислення.

Дескулінгпроходять і батьки дитини. Починають відбуватися зміни у свідомості - вивільнення його від штампів, якими в нашій культурі супроводжується процес навчання і отримання знань. Приклади існуючих штампів та стереотипів:

- знання можна отримати лише в школі,

- чужі люди мають повне право оцінювати знання Вашої дитини і давати оцінку Вам, як основному вчителю,

- ці ж чужі люди краще знають, як оцінювати знання Вашої дитини тощо.

Дескулінг - це перехід від орієнтування на зовнішні ознаки успіху до знаходження свого власного ритму, цілей. Заміщення чужих життєвих цінностей власними. Постановка на перше місце інтересіввласної сім'ї, а не освітнього закладу. Визнання самого себе основним педагогічним авторитетом для своєї сім'ї. 

Існує кілька основних питань, на які вам доведеться відповісти самим собі в процесі дескулінга: 

1) Що є освітою для мене, для моєї сім'ї, для моїх дітей?

2) Якими я хочу бачити своїх дітей і як наша освіта допомагає (заважає) нам йти до наших цілей?

3) Які цілі переслідую особисто я, навчаючи дітей вдома?

4) Як вбудувати домашнє навчання до нашого сімейного життя так, щоб воно не було чимось окремим?

В процесі дескулінга час-від-часу виникатимуть проблеми, з якими доведеться вчитися справлятися і давати собі раду. А саме – бажання на когось рівнятися, страх«а раптом не встигнемо», тривога «треба ж щось робити».  

Рекомендації для батьків

1. Варто відмовитися від спроб створити «школу» вдома. А для цього доведеться перестати мислити шкільними категоріями та діяти так, ніби ви вчитель в школі. Не варто відокремлювати процес навчання в окреме від вашого сімейного життя дійство.

2. Проводьте більше часу з дітьми, спостерігайте за ними і відзначайте будь-якевміння, якому вони навчилися не з підручників. Їзда на велосипеді, зав'язування шнурків, гра в морський бій і розуміння того, де копати черв'яків перед риболовлею - це все складові нашої освіченості. 

3. Користуйтеся будь-якою можливістю, щоб навчити чомусь своїх дітей минаючи підручники. Беріть їх частіше з собою у справах, на роботу, в гості. Доручайте відповідальні справи. Затівайте спільні проекти. Відпочивайте і працюйте разом.  

4. І найголовніше - дітям, які вже повчилися в школі, теж потрібен певний час аби звикнути вчитися самостійно, без залежності від оцінок і інших методів тиску. Вважається, що на кожен проведений вашою дитиною в школі рік потрібно не менше місяця розшколювання. Розшколюваннядля дитини - це коли ви залишаєте її в спокої з навчанням. Ви маєте бути готовими до того, що протягом якогось часу ваша дитина «не робитиме нічого». Цей час потрібний їй для того, щоб «очиститися від школи», знову почати належати собі, повернути собі відповідальність за те, що з нею відбувається; відчути смак до навчання, відчути свої інтереси і переваги. Загалом, повернути собі себе.

Цей період батькам дається доволі складно, адже перспектива відпустити дитину у подібне «вільне плавання» і не чіплятися до неї з навчанням може виглядати дещо лякаючою. Щоб цей період проходив більш конструктивно, варто регламентувати час, який дитина проводить за переглядом телевізору та граючи у комп’ютерні ігри.

Варто спробувати якомога більше справ робити разом. Наприклад, переглянути і обговорити якийсь гарний фільм, спробувати разом зіграти в гру. Відвідати музей чи виставку, почитати книгу, з'їздити за місто або прогулятися у парку. Уявіть, що ви у відпустці. 

Можна записатися разом на якісь курси або відвідати майстер-клас. Суть полягає у тому, щоб пізнати свою дитину ближче, розслабити її і перестати у неї асоціюватися з поняттями «уроки» та «школа» («ти збираєшся робити уроки?», «знову мене в школі будуть ганьбити?»), і взагалі всіляким насильством та тиском, пов'язаними з процесом навчання.

Успіхів вам, дорогенькі!

З повагою, психолог «ЦДО «ДЖЕРЕЛО» Катерина Когут

Залишити коментар
Директор "ЦДО "Джерело"
Кузьменко Олена Анатоліївна:
Приймальні дні Вт та Чт з 10:00 до 17:00
Секретаріат "ЦДО "Джерело":
Приймальні дні Пн-Пт з 09:00-17:00
Директор "ЦДО "Джерело Плюс"
Каран Вячеслав Вікторович:
Приймальні дні Вт та Чт з 10:00 до 17:00

Секретаріат ЦДО "Джерело Плюс":
Приймальні дні Пн-Чт з 09:00-17:00
Адміністратор школи:
оформлення хоумскулерів БЕЗ доступу до навчального сайту (виключно Атестація)
Адреса:
Україна, 03134, м. Київ,
вул. Симиренка, 12
Технічна підтримка:
support@cdo.org.ua
Відділення Нової Пошти ЦДО "Джерело":
№ 190 м. Києва, отримувач ТОВ "Центр
дистанційної освіти "Джерело",
телефон +38 068 864 31 80
Відділення Нової Пошти ЦДО "Джерело Плюс":
№ 190 м. Києва, отримувач ТОВ "Центр
дистанційної освіти "Джерело Плюс",
телефон +38 096 438 87 38
Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр дистанційної освіти «Джерело»
Юридична адреса: 03134, м. Київ, вул. Симиренка, 12
ЄДРПОУ: 40345655
Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр дистанційної освіти «Джерело Плюс»
Юридична адреса: 03134, м. Київ, вул. Симиренка, 12
ЄДРПОУ: 43642254