Блог Дистанційної школи “Джерело”

Алгоритм роботи з "хвостами"

Катерина Когут, психолог «Центру дистанційної освіти «Джерело», 2017

Далеко не всі завдання, які ставить перед нами життя нам однаково хочеться виконувати. Якісь робимо з радістю та часом трапляються такі, які виснуть на нас важким тягарем. І ми не можемо змусити себе їх виконати. Відтягуємо роботу над ними, не бажаємо братися за них.

Та ось дивна обставина. Такий "хвіст" здатен притягувати до себе інші подібні задачі. І через якийсь час ми можемо помітити, що весь наш простір вже захаращено невиконаними завданнями, непройденими квестами.

А потім чергова дивина. Підмічаємо, що чомусь втратили здатність займатися і тим, що нам подобається. Таке враження, що наше натхнення стає обтяженим тягарем "висняків" і не може злетіти під їхньою вагою.

Та це ще не всі сюрпризи. Кожне завдання, з проходженням якого у нас виникла складність, містить для нас чимало надзвичайної інформації про самих себе. Тому нам слід гарненько роздивитися ситуацію, де виник "хвостик", щоб не проґавити дарунків, які вона містить.

Отже, поїхали)

1. Починаємо із чесної відповіді на запитання: "Чому я не виконую це завдання?" Відповідь може прийти одразу або ж сховатися за відмовки "мені ліньки", "просто не хочу" чи "у мене не виходить" тощо. Відповідь від відмовки відрізняється тим, що після відповіді у нас з'являються сили розрулити ситуацію. Відмовка ж не здатна нічого змінити, несе відчуття "глухого кута". Якщо потрібна нам інфа сховалася за відмовку, продовжуємо копати глибше: "У чому саме виникла складність? Що здатне допомогти виконати завдання? Що з мого минулого досвіду я бачу в цій ситуації? Які наслідки матиме невиконання? Які стосунки у мене з тим, хто поставив переді мною це завдання" тощо.

Суть ви зрозуміли: крутимо-вертимо ситуацію, щоб вона відкрилася перед нами як печера Алі-Баби і ми змогли добратися до її скарбів. Це дозволить нам дізнатися про себе чимало цікавого, щось таке, що приховувалося від наших очей.

2. Коли причини з'ясовані, починаємо шукати ресурси для того, щоб виконати завдання. Уявляємо, як будемо почуватися, коли нарешті звільнимося від цього тягаря. Викликаємо в уяві радісне відчуття позбавлення від тривоги та пригнічення, викликаного цим затяжним невиконанням тощо. Шукаємо для себе щось цікаве у цьому завданні, дещо таке, що включить нашу творчість. Або ж приймаємо рішення пройти завдання із мінімальними затратами і виконати його суто формально, а сили та натхнення залишити для інших - більш важливих для нас справ.

3. Беремося до виконання. Якісь завдання можна виконати за одним заходом, інші ж - потребуватимуть більш тривалої роботи над ними. І ми починаємо їх робити посильними порціями, підкріплюючи своє просування по ним самопідбадьоруванням, заповнюємо паузи між порціями цікавими заняттями тощо.

Так крок за кроком опиняємося на свободі - вільні від "хвостів" та готові поринути у чергові пригоди.

 

І на цьому можна було б закінчити статтю. Та є в ній ще дещо -  інший бік. Ситуація з "хвостом" містить цінний урок не лише для того, хто "завис" із вирішенням задачі. Не менш цінною вона є для того, хто це завдання поставив і чекає на його виконання. Ситуація, коли інша людина не виконує того, що ми від неї вимагаємо, показує нам реальний рівень наших особистісних здобутків і над чим ще слід попрацювати. Вона здатна відкрити діапазон наших способів досягати бажаного, реальний рівень терпіння та як ми насправді ставимося до людей. Ми починаємо бачити себе справжніх, такими як є. Далеко не завжди нам сподобається те, що там побачимо, та це відкриває нам шляхи змінитися на краще. Чим і починаємо займатися.

 

Гарного всім дня та дивовижних відкриттів!

Автор: Катерина Когут

Залишити коментар
Секретаріат школи (8:00-17:00):
+38 097 770 50 30
+38 099 770 50 30
Директор школи (10:00-18:00):
+38 068 864 31 80
+38 095 551 85 79
Помічник директора з організаційних питань Альтернативних закладів (10:00-18:00)
+38 067 456 17 11
ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК
dist.educ1@gmail.com
skype: cdo.dzherelo
viber: +38 068 864 31 80
НАДІСЛАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ
Україна
03134, м. Київ,
вул. Симиренка, 12, оф. 101
ЗАВІТАТИ ДО ОФІСУ
Відділення Нової пошти № 190 м. Києва, отримувач ТОВ "Центр дистанційної освіти "Джерело", телефон +38 068 864 31 80
Технічна підтримка: support@cdo.org.ua