Блог Дистанційної школи “Джерело”

Роздуми Педагога…

Мухінський Михайло Сергійович, вчитель географії у Дистанційній школі «ДЖЕРЕЛО»

Суспільство кожного дня рухається вперед і створює нові інноваційні засоби для спілкування, розвитку, праці.

Дистанційна школа "Джерело" усім педагогічним колективом прийняла виклик інноватики та спільними зусиллями долає застарілі стереотипи, методи та підходи в навчально-виховному процесі.

У мене – педагога, складається враження, що навчальні програми пишуть люди, котрі жодного разу не проводили уроків у школі. Розподіл годинного навантаження на окремі розділи та теми з предметів змінюється майже щорічно. І кожного року ці зміни не ведуть нас уперед, а відштовхують назад. Так, звичайно, кожна внесена правка в навчальні плани довго обговорюється, опісля приймається рішення і вчителі мають змогу прочитати про це на офіційному сайті. Але єдиного чіткого пояснення, навіщо потрібно було скорочувати кількість годин для теми, у якій цих годин було і так замало, а для іншої, навпаки, збільшувати, немає. На це питання вчителі самі шукають відповідь і, в більшості випадків, не знаходять.

Ми, вчителі-практики, займаємося тим, що намагаємося втиснутися в годинні рамки навчальної програми, при цьому навчити чомусь учнів, а не просто встигнути викласти матеріал. А чи потрібно встигати? Чи повинні учні разом з вчителями брати участь в щорічному "навчальному марафоні"? Відповідь на це питання ми зможемо отримати, гадаю, після того, як автори навчальних програм спробують самотужки весь навчальний рік проводити уроки. При цьому не суперечити навчальній програмі певного предмету, а навпаки - спрямувати свій професіоналізм на виклад матеріалу і, головне, засвоєння його учнями в повній мірі. А оскільки годинне навантаження розподілене не найкращим чином, повірте, викласти за одну годину тему, на яку раніше виділялося п’ять годин, не дуже просто!

Поряд з навчальною програмою є ще одна проблема - підручники. Безліч авторів, велика кількість видань, але швидкість друку нових підручників за оновленою програмою нижча, ніж швидкість змін, які проводяться в самій навчальній програмі. І, до того ж, матеріал, поданий в підручниках, сухий та з помилками, які можна помітити все частіше. Наприклад, одна з них в підручнику з географії для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів, авторами якого є Г.Д. Довгань та О.Г. Стадник (видавництво "Ранок" 2016 року). Під час визначення географічних координат точки на карті (стор. 31), учням наводиться приклад розрахунків, в яких неправильно вказані цифри. Цю помилку я знайшов під час підготовки уроку для завантаження його на навчальний сайт. Мені довелося власноруч змінювати розрахунки, щоб не вводити учнів в оману. Але ж! Шановні! Велика частина учнів з усієї України, з різних причин, навчається самостійно, використовуючи цей же підручник.

На жаль, доки навчальні посібники, навчальні програми та їх зміни для вчителів будуть презентувати люди, які, складається враження, не мають уявлення про школу, які навіть не намагаються почути щорічні скарги на щорічні зміни - нам доведеться користуватися вже відточеними віртуозними здібностями, аби якісно надати учням якісний матеріал для того, щоб отримати якісні знання.

Хвала всім вчителям, які вміють справлятися з неможливими на перший погляд інноваціями в галузі освіти!

І на завершення питання, на яке не вміють відповідати органи освіти, про які йшлося в статті: - Від кого залежить якість знань сучасних учнів? Від можливостей вчителя, чи від можливостей змінювати щорічно навчальні програми і не мати змоги дати відповіді на сотні питань? Можливо слід почати працювати з вчителями в тандемі?

Коментарі
Оксана 19.10.18 - 10:46:40
Хочеться зрозуміти мету нашого Міністерства освіти і науки.... Які молоді люди потрібні Україні через кілька років?
Залишити коментар
Секретаріат школи (8:00-17:00):
+38 097 770 50 30
+38 099 770 50 30
Директор школи (10:00-18:00):
+38 068 864 31 80
+38 095 551 85 79
Помічник директора з організаційних питань Альтернативних закладів (10:00-18:00)
+38 067 456 17 11
ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК
dist.educ1@gmail.com
skype: cdo.dzherelo
viber: +38 068 864 31 80
НАДІСЛАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ
Україна
03134, м. Київ,
вул. Симиренка, 12, оф. 101
ЗАВІТАТИ ДО ОФІСУ
Відділення Нової пошти № 190 м. Києва, отримувач ТОВ "Центр дистанційної освіти "Джерело", телефон +38 068 864 31 80
Технічна підтримка: support@cdo.org.ua