Блог Дистанційної школи “Джерело”

Проблеми викладання інформатики в сучасній школі

Боровцова Єлізавета Валеріївна – вчитель Інформатики дистанційної школи «ЦДО «ДЖЕРЕЛО»

Сьогодні в світі ІТ-технологій кожен день відбуваються значні відкриття. Але, на превеликий жаль, в сучасній системі освіти України не передбачено відслідковування сучасних технологій.

Як вивчається інформатика у школі в країні ХХІ сторіччя? Дуже просто. В нас майже немає професіоналів-вчителів, які спеціалізуються саме на інформатиці. Частіше цей предмет викладає математик, якому не вистачає часу на нього; ще гірше, коли це вчитель трудового навчання, який взагалі не розуміється в цій сфері. На питання дітей, що вони робили на уроках інформатики у традиційних школах, відповідь буває у двох варіантах:

  • нічого;
  • писали конспект та грали на комп'ютері.

Таким чином, ми свідомо вкладаємо в голови дітей, що інформатика - це розважальний предмет і вчити його не потрібно.

Хоча знання ІТ — один з найбільш необхідних навиків сучасного світу, бо без навчання в школі працювати можна, без знання комп'ютера — вже ні.

Далі відкриваємо підручники, на основі яких діти навчаються з 1 по 11 класи: ми вивчаємо, що таке інформатика і як будувати алгоритми в програмуванні. Безумовно, це важливі теми. Відкриваємо спеціалізовану книгу, наприклад, американського автора, „Scratch для 2-7 класів” або про будь-яку іншу сучасну мову програмування. Тема “Алгоритми” подається від 5 до 10 глави (обсяг часто залежить від мови). А ми у школах, виявляється, вивчаємо тему, яка “вирвана” з контексту, поверхово. Діти не розуміють азів жодної мови та ненавидять програмувати. Велика вдячність тим вчителям, які навчають по-іншому, які можуть пробудити любов до цієї складної справи.

Старша школа. Програмування на мові „Delphi”. Чудово, в усьому світі на цій мові програмують лише 10-12% спеціалістів, з кожним роком все менше і менше, бо є багато простіших та цікавіших, сучасних мов програмування. Тим паче, у вільному доступі „Delphi” взагалі не має. Тож навчаємо дітей користуватися застарілими версіями. Це дійсно європейський підхід європейської держави?!

На жаль, програма складена таким чином, що ми майже не даємо дітям проектних завдань, не навчаємо як це — працювати в команді. А це дуже потрібно. Бо коли після університету молодь йде працювати, ніхто не питає, який університет хто закінчив. Тебе питають, в яких проектах ти вже працював. І, як результат, нам потрібно ще декілька років після університету для того, щоб напрацювати проекти.

Програма з інформатики змінюється часто. Але що з того? Що змінилося насправді? Лише те, що деякі теми були перенесені в інші класи, а великий обсяг нового та цікавого залишилося “за лаштунками”.

Що робить вчитель, щоб зробити уроки цікавими, корисними і знання перевести у навички? Шукає новинки закордоном, цікаві поради від американських колег, бо саме там зароджується більшість нового. Вивчає нові програми, аналоги тих, що даються в програмі міністерства, але саме open source, бо не можливо підібрати ліцензійні програми на безліч девайсів та операційних систем, на яких працюють наші діти. Відвідує вебінари закордонних колег-практиків. Відслідковує сучасні модні тенденції, щоб діти могли це легко втілювати в життя. Читає нові книжки за напрямком мовою оригіналу, бо перекладів українською частіше за все просто не існує. Домовляється з колегами з інших предметів робити проектні роботи разом. Розповідає і показує дітям, що інформатика — це не лише комп'ютер, а й планшет та телефон також.

І лише в такому випадку навчання школяра буде цікавим та корисним, а знання стане навиком. Розвиваймося разом з нашими учнями і будьмо сучасними вчителями!

Залишити коментар
Секретаріат школи (8:00-17:00):
+38 097 770 50 30
+38 099 770 50 30
Директор школи (10:00-18:00):
+38 068 864 31 80
+38 095 551 85 79
Помічник директора з організаційних питань Альтернативних закладів (10:00-18:00)
+38 067 456 17 11
ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК
dist.educ1@gmail.com
skype: cdo.dzherelo
viber: +38 068 864 31 80
НАДІСЛАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ
Україна
03134, м. Київ,
вул. Симиренка, 12, оф. 101
ЗАВІТАТИ ДО ОФІСУ
Відділення Нової пошти № 190 м. Києва, отримувач ТОВ "Центр дистанційної освіти "Джерело", телефон +38 068 864 31 80
Технічна підтримка: support@cdo.org.ua